Choroby a chorobné stavy

důležité info pro ty, co přistoupili na železnou hru

Moderátoři: pascal, keba

Uživatelský avatar
Reginald
Supporter
Příspěvky: 549
Registrován: 15. črc 2006 23:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Choroby a chorobné stavy

Příspěvekod Reginald » 7. říj 2006 4:07

Na otázku, zda cvičit i během nemoci můžeme dát jednoznačnou odpověď – necvičit. Je nutné počítat však s tím, že léčení a doléčování probíhá u kulturistů rychleji než u lidí necvičících, a že zákaz cvičení při některé nemoci může být někdy stanovený na kratší dobu. Sekáváme se však i s případy, že kulturisti nechtějí přerušit, anebo předčasně začínají trénink v počáteční fázi choroby. V takovém případě musí trenér nebo lékař postupovat nekompromisně a zakázat cvičení. Po skončení nemoci, postupně a systematicky začíná kulturista cvičit až ke svému vrcholnému tréninku. Při některých nemocech se cvičení přísně zakazuje po dobu celého období nemoci. Je tomu tak při infekčních onemocněních, akutních zánětlivých onemocnění, organických chorobách CNS, při traumatickém poškození opěrného a pohybového aparátu a některých jiných chorobách.
Zmíníme se pouze o chorobách nejběžnějších.
Onemocnění dýchacího ústrojí – Při akutních zánětech horních cest dýchacích, jako je rýma, zánět nosohltanu apod. doporučujeme alespoň dočasné přerušení tréninku, pokud je spojené s horečkou. Při průběhu bez teplot bude stačit pouze přechod k lehčímu tréninku, musíme však stále počítat s nebezpečím vzniku komplikací, nebo přechodem do chronické formy. Zvýšený příjem vitamínu C ,*) pobyt na čerstvém vzduchu bude zárukou včasného návratu k plnému tréninku. Chronické onemocnění dýchacích cest není důvodem r přerušení tréninku. Nedoporučujeme však cvičit v hygienicky nevyhovujících podmínkách jako je vlhko, chlad a prach. (To už se nás asi moc netýká.) Intenzivní léčení podle doporučení lékaře musí být samozřejmostí. Záněty průdušnice a průdušek spojené s horečkou a kašlem si vyžadují léčbu s dočasným přerušením tréninku. Po ústupu horečky a kašlu je možno přistoupit k započetí tréninku.
Choroby trávicího ústrojí – Běžné onemocnění trávicího ústrojí můžou ovlivnit schopnost k tréninku. Patří sem zánětlivé onemocnění žaludku a střev, spojené se zvracením, horečkami, křečovitými bolestmi, a celkovou malátností, lidově známé jako zkažený žaludek. Ve včasném stádiu choroby spojené s uvedenými příznaky, nedoporučujme žádné cvičení. Až po skončení všech příznaků a při dobrém celkovém stavu je možno začít trénovat..
Infekční onemocnění. Při infekčních chorobách musíme pamatovat na to, že nepostihují pouze jednotlivé orgány izolovaně, ale celý organismus. Proto je nutné řádné léčení. Často podceňované lehké chřipkové onemocnění a angíny, kvůli možným komplikacím je třeba řádně léčit. Cvičit začínáme po úplném doléčení a řádné lékařské kontrole.
Kromě zmíněných chorob je potřeba se zmínit o stavech, které můžou u kulturisty, jako i u jiných sportovců, vzniknout nesprávným postupem v tréninku, nadměrnými požadavky kladenými na organismus, anebo zásadním porušováním životosprávy. Změny, které při těchto stavech v organizmu vznikají hraničí s chorobnými stavy a v mnoha případech chorobné změny i nastávají. Jde o stavy přepětí a přetrénování. Přepětí nesmíme zaměňovat s únavou, která je fyziologickým ochranným procesem zdravého organismu.

Přepětí – Vzniká nepoměrem mezi požadavky kladenými na organismus tělesným cvičením a mezi připraveností nebo schopností organismu splnit tyto podmínky. Akutní přepětí je charakterizováno slabostí nebo až mdlobou, závratěmi, bolestí, zvracením a poklesem krevního tlaku. V těžších případech nastává selhání srdce, které se projevuje zmodráním tváře, bolestí pod pravým žeberním obloukem, bušením srdce a zrychlením pulzu. Ne vždy se musí vyskytnout všechny příznaky. Přepětí vede k dlouhodobému snížení výkonnosti, což je v kulturistickém tréninku nežádoucí. Na jeho odstranění je potřebný odpočinek a změna tréninku. Na to, aby z obvyklé únavy nevzniklo při neúměrném tréninku přepětí musí dávat pozor hlavně začínající kulturisti, kteří chtějí za každou cenu podat co nejvyšší výkon anebo zařazují do svého tréninku takové dávky cvičení, které nejsou úměrné jejich tělesné připravenosti. U vyspělých kulturistů stavy přetrénování vznikají tehdy, kdy kulturista nepřeruší trénink během choroby, nebo naplno trénuje i při menších chorobných stavech.

(To dnes už neplatí, neboť krátkodobé přepětí s následným odpočinkem může přinést velmi dobré výsledky. Začátečníci by se měli přepětí každopádně vyvarovat)

Přetrénování – vzniká u kulturistů, kteří již dosáhli určitou sportovní formu. Je charakterizované zhoršením výkonnosti a změnami v nervovém, psychickém a tělesném stavu organismu. Vzniká tehdy, když nastanou závažné chyby v metodice, anebo režimu tréninku. Jako je např. nedodržování životosprávy při namáhavém tréninku, nedostatečné intervaly mezi tréninkem, trénování v chorobném stavu atd. Přetrénování se projevuje snížením výkonnosti, subjektivními příznaky jako malátnost, ospalost, poruchy spánku, podrážděnost nebo apatie, nechuť k tréninku a odporem vůči prostředí kde trénuje, a nářadí s kterým trénuje. Další příznaky jsou bušení srdce, bušení srdce a nepříjemné pocity v krajině srdce a pod pravým žeberním obloukem, pocit únavy v končetinách. Tyto příznaky se projevují v klidu i při námaze. Přetrénování má tři stádia.
1. první se projevuje ustrnutím nebo zhoršením výkonnosti s některými změnami v nervovém systému. Zde stačí přizpůsobit trénink, snížit tréninkové dávky a vynechat trénink, ve kterém kulturista vynakládá velké úsilí. Úplně přerušit trénink se nedoporučuje. Je možné změnit prostředí ve kterém trénuje, pokud to podmínky dovolují.
2. druhé stádium je charakterizované výrazným poklesem výkonnosti a přibýváním subjektivních těžkostí. Je zde potřebné zásadně změnit trénink, na 1 až 2 týdny úplně vynechat a jen zlehka cvičit bez činek. Potom se začne s lehkými tréninky, které se doplňují jiným druhem sportu. Pro kulturisty je vhodné plavání, sportovní hry, lyžování. Návrat do normálního stavu trvá 1 - 2 měsíce.
3. třetí stádium je kromě příznaků jmenovaných v prvních dvou stádiích, charakterizované výraznými změnami funkčního stavu nervového systému a též dalších systémů. V tomto stádu je nutné léčení někdy i v nemocnici s klidem na posteli. Důležitým prostředkem léčby je spánek. Přechod do zdravého stavu trvá až půl roku.

Našim cílem bude chorobám a stavům přetrénování předcházet a ne je léčit. Velkou úlohu zde hraje dobrá a pravidelně vedená sebekontrola, pravidelné lékařské kontroly, správná životospráva, dodržování tréninkových zásad a respektování celkového režimu kulturisty.

*) Vitamín C (kyselina askorbová – E300) Je důležitý jako prevence nemocí z prochladnutí. Tělo si jej nedovede uchovat déle než 4 až 5 hodin. Tvrdým tréninkem stoupá denní potřeba až desetinásobně, což činí 700 – 1000mg. Nedostatek se projevuje změnami v mezibuněčné hmotě, která obklopuje svalová vlákna a zprostředkovává jejich spojení ke šlachám.

Přepsáno, místy doplněno, (a přeloženo ze slovenštiny - sand správně) z ročenky kulturistiky 1968

No, neměl jsem co dělat, tak jsem zplodil tohle. :D

Uživatelský avatar
Arnold Strong
Příspěvky: 776
Registrován: 15. črc 2006 23:35
Bydliště: fit club ludvik

Příspěvekod Arnold Strong » 11. dub 2007 20:53

jo koukám že ty časopisy ze 60 let mají něco do sebe :lol: :lol:


Zpět na “Začátečníci”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů